poniedziałek, 24 kwietnia 2017

Joanna Papuzińska "Asiunia"

Joanna Papuzińska jest autorką książki ,,Asiunia".

Asiunia, mała dziewczynka w spiczastym kapturku, która dostała strasznie dużo prezentów na piąte urodziny, to dziś prof. dr hab. Joanna Papuzińska.
Urodziła się 3 stycznia 1939 roku. Jej mama była bibliotekarką i szalenie lubiła książki, a tata - pedagogiem. Oboje opiekowali się biednymi dziećmi. Asiunia uwielbiała oglądać kolorowe obrazki, słuchać opowieści babci i bawić się ze starszymi braćmi, gdy tylko mieli na to czas. Strasznie nie lubiła wojny, która  zabrała jej na początku mamę, potem dom, tatę i braci.
Gdy po zakończeniu wojny tata odnalazł Asiunię,  zamieszkali w Warszawie przy ulicy Lwowskiej.
Dziewczynka uważnie obserwowała, jak zmienia się Warszawa i świat dokoła niej, aż w końcu postanowiła zostać pisarką.
Książkę przeczytał i zrecenzował nam Jakub Wasilczyk z klasy V 

środa, 19 kwietnia 2017

Holly Webb "Gwiazdko, gdzie jesteś?"

Książka pt."Gwiazdko, gdzie jesteś?"  to jedna z książek z serii - Zaopiekuj się mną, którą napisała Holly Webb. Trafiłam na nią przypadkiem w księgarni. Zaciekawiła mnie okładka. Śliczny mały  i smutny  kotek spoglądał na mnie dużymi oczami. Poprosiłam mamę, żeby mi ja kupiła. Przeczytałam w jedn dzień.
Książka opowiada o małej dziewczynce, która ma na imię Jadzia. W jej sąsiedztwie mieszka kotka Gwiazdka. Obie bardzo się  lubią. Gdy Jadzi opiekuje się kotką to ta nagle znika. Okazuje się, że Gwiazdka miała swoją tajemnicę ... Jadzia znajduje kotkę całą i zdrową, ale za to z dwoma małymi kociętami! Wszystko dzieje się w święta Bożego Narodzenia. Jadzia dostaje najwspanialszy prezent - własnego kotka. To tylko jedna z opowieści. Każda następna jest równie wciągająca.
Jest to niesamowita seria książek o zwierzętach. Wszystkie są wyjątkowe i każda zachęca do przeczytania kolejnej. Mimo, że ilustracje są czarno - białe to okładka i tytuł zachęcają do czytania.
Myślę, że każde dziecko powinno przeczytać chociaż jedną z tych książek, ponieważ uczą one miłości i szacunku do zwierząt. Polecam tę książkę moim koleżankom i kolegom. Przecież każdy z nas marzy o swoim własnym pupilu, Dzięki tym książkom możemy sobie wyobrazić jak to by było mieć własne zwierzątko   i się nim opiekować. Nie mogę się doczekać kiedy dostanę następną książkę z tej serii.
O książce nam napisała Gabriela Gieryng z klasy 3 a, szkoły podstawowej. 

czwartek, 13 kwietnia 2017

Tomasz Samojlik "Żubr Pompik - tropy na śniegu i inne opowieści"

Kilka lat temu wraz z moim młodszym bratem wybraliśmy się na spotkanie autorskie z Tomaszem Samojlikiem - autorem serii książek edukacyjnych dla dzieci. Jego seria opowieści o małym żubrze Pompiku podbiła serca wielu młodych czytelników, a jednym z nich był mój brat. Na spotkaniu otrzymaliśmy książkę pt. "Żubr Pompik - tropy na śniegu i inne opowieści", wraz z piękną dedykacją. Tomasz Samojlik to wspaniały twórca  na wielu płaszczyznach, gdyż zarówno  tekst jaki i liczne ilustracje tworzy własnoręcznie.
Już na pierwszych stronach książki poznajemy tytułowego bohatera - Pompika. To mały, pocieszny żuberek, który ucząc się na własnych błędach, poznaje otaczający go świat. W jego odkrywaniu pomaga mu mama Porada oraz tata Pomruk. Ta pierwsza towarzyszy mu każdego dnia, dbając o jego bezpieczeństwo i cierpliwie odpowiadając na wszystkie nurtujące go pytania. Tata zaś jest niedoścignionym wzorem - dużym groźnym żubrem, którym Pompik chciałby stać się w przyszłości. Poza najbliższymi, Pompik codziennie spotyka innych mieszkańców lasu, którzy przekazują mu swoją wiedzę, i z którymi Pompik spędza wolny czas, nieustannie szukając zabawy. W książce  opisany jest rok z życia żuberka, który poznaje otaczający go świat, nowe pory roku, zasady panujące w świecie przyrody i wielu przyjaciół., tj. borsuk Pacek czy łoś Cezar. Dowiaduje się czym żywią się inne zwierzęta, jaki tryb życia prowadzą i czym się od niego różnią. W ostatnim rozdziale książki Pompik jest już  całkiem sporym żubrem. Ku jego uciesze, mama Porada wraca na polanę z Polinką - młodszą siostrą Pompika. Teraz nasz główny bohater nie jest już najmłodszy w stadzie  i czuje się bardzo ważnym, musząc opiekować się siostrą, co napawa go wielką dumą.
         Tomasz Samojlik w zabawny  i przyjazny sposób przekazuje e swojej książce podstawowe informacje o życiu zwierząt w lesie. Każda przygoda  Pompika kończy się morałem, z którego najczęściej wynika, że należy słuchać się rodziców, szanować innych i czerpać wiedzę z otaczającego nas świata. W na pozór dziecięce opowieści o żubrze wplecione są sentencje o głębszym i pouczającym znaczeniu, tj, "Może trzeba tylko dopasować to, czego sobie życzymy, do tego co może się spełnić". Naszym zdaniem "Żubr Pompik" to piękna książka dla dzieci, przy której czytaniu uśmiechną się także dorośli. Najmłodsi mogą dzięki niej poznać świat zwierząt  i zdobyć informacje o życiu mieszańców lasu, a to wszystko w prosty, zabawny i przyjemny sposób. Kolorowe ilustracje są kolejnym walorem tej, godnej polecenia książki.
         "Żubr Pompik - tropy na śniegu i inne opowiadania" Tomasza Samojlika to wspaniała książka, która dostarcza dzieciom rozrywki i wiedzy. Przygody małego żuberka są krótkie, ciekawe i bardzo optymistyczne. Serdecznie polecamy wszystkim ten krótki zbiór opowiadań, który naprawdę jest wart przeczytania.
Ta piękną i długą recenzję napisali bracia Hubert ( absolwent  naszego gimnazjum) i Bartosz  Panfiluk ( uczeń klasy 2 szkoły podstawowej). 
Ilustrację wykonał  Bartosz.



 

poniedziałek, 10 kwietnia 2017

Suzanne Collins "Igrzyska śmierci"

Przeczytaną przeze mnie książkę „Igrzyska śmierci” S. Collins uważam za godną polecenia osobom, które lubią, gdy w książce coś się dzieje, a akcja rozgrywa się szybko.
Suzanne przedstawiła osobę, która sprzeciwia się obecnemu, bardzo surowemu porządkowi. Dziewczyna zyskuje poparcie w różnych dystryktach, lecz wszystko ma swoją cenę.
Wszystkie wydarzenia opisane są pomysłowo i bardzo wyraziście.
Książka należy do gatunku przygodowego. Chętnie jest czytana przez młodzież. Polecam!

Wiktoria Potoniec – kl. II, gimnazjum 

Roald Dahl "Matylda"

"Matylda" to książka napisana przez Roalda Dahla. Opowiada ona o czteroletniej dziewczynce, która sama nauczyła się czytać. Rodzice Matyldy uważają, że czytanie to strata czasu i całymi dniami oglądają telewizję. Gdy tato odmawia kupienia jej książki, dziewczynka zaczyna sama chodzić do biblioteki. Po przeczytaniu wszystkich książek dla dzieci, zaczyna czytać dzieła Dickensa, Hemingwaya i Wellsa. Pewnego dnia rodzice posyłają dziewczynkę do szkoły. Jej wychowawczyni, pani Miodek  odkrywa, że dziewczynka jest genialna i ma magiczną moc. Matylda postawia dać nauczkę dyrektorce, które nienawidzi dzieci i rzuca nimi na odległość
Polecam wszystkim przeczytanie tej książki. Czyta się ją jednym tchem i jest naprawdę zabawna.
O książce opowiedziała nam Wiktoria Bura ze szkoły z podstawowej z klasy  3 A.
Wiktoria również wybrała  ciekawy fragment książki !

- Tato, kupiłbyś mi książkę ? - zapytała. 
- Książkę ? - zdziwił się.  -  A po co co jakaś zakichana książka? 
- Do czytania, tato.
- A co, telewizja już ci się nie podoba ? Mamy piękny dwunastocalowy telewizor, a ty chcesz książkę! Rozpuściłaś się mała!

wtorek, 4 kwietnia 2017

Piotr Pawłowicz Jerszow "Konik Garbusek"

Autorem bajki pt. "Konik Garbusek" jest Piotr Pawłowicz Jerszow. Ta rosyjska bajka jest bardzo ciekawa przedstawia trochę fantastyczną historię chłopca Iwanuszki i niezwykłego konia konia o imieniu Garbusek. Iwanuszka bardzo mi się podoba, bo jest dobrą i szczerą osobą. Choć miał różne pokusy był ciągle skromny i życzliwy dla innych. Ta bajka udowadnia nam, że najważniejsze są takie wartości jak: szczerość, prawdomówność i życzliwość.
Zachęcam wszystkich do  przeczytania tej bajki, ponieważ są w niej piękne ilustracje i uczy nas, abyśmy byli dla wszystkich mili.
Do przeczytania bajki zachęciła nas Martyna Kalinowska z klasy 3 b, szkoły podstawowej. Wykonała również piękną  ilustrację.  

niedziela, 2 kwietnia 2017

"Tomek na Czarnym Lądzie" Alfred Szklarski

"Tomek na  Czarnym Lądzie" to książka napisana przez Alfreda Szklarskiego i dalsza cześć " Tomka w Krainie Kangurów". Akcja książki toczy się na początku XX wieku. Tomek wraz ze stałą ekipą: tatą, bosmanem Nowickim i panem Smugą wyruszają na Czarny Ląd. Chłopiec sponsoruje całą wyprawę złotem, które dostał w poprzednim tomie.
Chcą oni złapać dzikie zwierzęta: okapi, słonie, goryle, gepardy itp. Spotykają się tam z niewolnictwem i afrykańskimi obyczajami. Mają różne przygody, zarówno dobre jaki i złe. Mnie się bardzo podobało jak, jak Tomek i reszta członków wyprawy łapali goryle.
Czytając tę książkę mogłem dużo się dowiedzieć o afrykańskich obyczajach, o tamtejszej faunie i florze, a także o geografii Czarnego Lądu, czyli Afryki.
Książkę przedstawiał nam Maciej Niedźwiedź  z klasy V.